← Alla frågor

Vecka 30

Inga rörelser.. Hjälp!!

plutten1 · Ställd 2011-11-11 · Uppdaterad 2026-09-15

Idag har jag bara känt två små rörelser på hela dagen.... Börjar bli lite orolig att det är något som har hänt. Har läst att man ska känna den 10 gånger per dag.

Vem är det man ska ringa? Min BM har bara telefontid mellan 10,15-11 så henne kan jag inte ringa... :s

Skriv ett svar

8 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

När jag bara hade känt 2 sparkar på ca 2 dygn så ringde jag in till förlossningen , så de är dit du ska ringa

0
Anmäl innehåll

Har du provat att föra oljud och sricka iiiiskallt vatten? När kag tyckte att min lilla tjej inte rörde sig lika mycket som hon skulle tog jag två kastrullock och bangade med framför magen. Då vaknade hon ordentligt! Kallvatten börjar hon också sprattla av. Testa det! Annars är ju rekommendationen att kontakta förlossningen och kolla upp det. Men det är nog ingen fara, min rör sig mer vissa dagar och mindre andra dagar :) Lycka till!

0
Anmäl innehåll

Jag ringde dit och dom ville att jag skulle komma in.. Nu blev jag jätte orolig... :S

0
Anmäl innehåll

Jag har skakat lite lätt på magen o bultat i den o druckit kallt vatten.. men det är lika lugnt i alla fall..

0
Anmäl innehåll

Åk in till förlossningen och se till att de kollar. Försök att inte ta ut något i förskott. När man är så orolig som du beskriver så går man gärna omkring och då somnar ju barnet av dina rörelser.

0
Anmäl innehåll

Skak och buff somnar min bebis i magen av ;) Det är ju lite vaggande. Prova med högt plötsligt ljud också, och självklart, ring förlossningen :)

0
Anmäl innehåll

har aldrig hört man ska känna den 10 ggr/dag, tror jag inte jag gör :P huvudsaken är väl att man känt den alls :) och det har du ju så oroa dig inte :) kan ju va därför du inte känner så mkt ;)

0
Anmäl innehåll

Nu har jag just kommit hem från förlossningen. Allt var normalt. och han ser ut att bli en stor och frisk liten krabat:)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP