← Alla frågor

Vecka 18

inga ömma o växande bröst??

LillaMillan · Ställd 2012-07-29 · Uppdaterad 2026-09-17

Jag går in i v 19 imorgon och känner den lilla bebben då o då med små "buffar" o pirr i magen men jag tycker inte att mina bröst har förändrats speciellt mycket? Dem ömmar knappt nått alls o har inte växt nått spec?

När börjar dem o växa?

Nu ska vi på Rul på torsdag men går ju ändå o oroar mig att nått e galet.

/ den som oroar sig (troligtvis i onödan) :/

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Alla har inte alla symtom. Jag hade inga symtom alls, men har en pigg och frisk dotter på 8 månader. Brösten måste varken bli större eller göra ont. Det är lika normalt att det inte blir så också. Mina växte först när mjölken rann till, 2-3 dagar efter förlossningen, och då var det egentligen ingen skillnad att tala om. Var nöjd med att du slipper symtom istället.

0
Anmäl innehåll

Samma för mig. Hade inte heller några symptom. Så det är inget att oroa sig för. Ibland är man mer, ibland är man mindre gravid.

0
Anmäl innehåll

Jag mådde prima hela graviditeten, inga större bröst eller så heller! Tycker nog du ska njuta av att du inte har några \"problem\" ;) kram!

0
Anmäl innehåll

Det här är min fjärde graviditet.Dom tre första graviditeterna växte brösten jättemycket och ömmade men den här gången tycker jag nästan dom har krympt;)och dom ömmar nästan inget heller

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP