IKEA vs. Ullared
jagheterlisa · Ställd 2012-03-03 · Uppdaterad 2026-09-05
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Har inte varit där sen i somras men då va spjälsängen betydligt dyrare i ullared(kan ha ändrats, som sagt ett tag sen jag va där) sängkläder o sånt som hör till har jag fått höra att det ska va billigare i ullared, ska dit nästa helg så om inte annat kan jag ge dig lite mer prisfakta då? :)
Anmäl innehåll
Spjälsäng och allt sånt hade jag köpt på IKEA men små saker som lakan, täcke, kudde, mobil till spjälsängen m.m hade jag köpt på Gekås :)
Anmäl innehåll
Jag ska till Ulared på måndag. Kan uppdatera efter det :)
Anmäl innehåll
Ullared har lite mer att välja på i sängklädsväg och spjälskydd än Ikea och tror nog de var lite billigare. Spjälsäng och skötbord tittade jag ej på när vi var i Ullared så det kan jag ej svara på. Vi köpte en begagnad säng på blocket för 200 kr som jag slipat och målat om :) Det mest prisvärda i Ullared var nog kläder, dock var inte utbudet, variationerna och färgerna så stora men lite fick vi med oss hem :) Vi var där några veckor innan jul.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in