hur tusan ska man fixa detta?
wantafamily · Ställd 2014-08-20 · Uppdaterad 2026-09-05
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Går till öppna förskolan några dagar i veckan :-) går hon inte på dagis alls?
Anmäl innehåll
Finns det inte möjlighet för 3 åringen att gå på förskola några timmar om dagen? Annars tänker jag att man behöver strukturera upp dagarna med tid för lek, uteaktiviteter osv för antar att problemet uppstår i att 3 åringen blir uttråkad och då ofta gör de bus och trotsar. Kommer själv snart ha nyfödd med en 3-åring, 10-åring och 12-åring. Jag jobbar dock som förskollärare så tänker att om båda små ska vara hemma så måste jag planera och strukturera upp dagarna annars kommer min 3-åring klättra på väggarna;)
Anmäl innehåll
jag brukar gå ut till nån park eller så, läsa saga samtidigt som man ammar. + att andra barnet lär sig ganska fort att vänta på sin tur, för den stora måste få komma först oftast. brukar sitta på golvet med båda,, bygger tåg med den stora samidigt som den lilla ligger i knät eller på en filt bredvid. Man lär sig rätt fort att hantera situationen. Man får ta hand om den som "sitter mest i sjön" först, oftast den stora, Bebien dör inte av att skrika en liten stund :)
Anmäl innehåll
Kommer ihåg det! Vet precis hur jobbigt det är, men du fixar det, än så länge går det att vara ute. Men det tar lite tid innan man kommer in i det. Vår andra son föddes i februari förra året och det var kallt, min man fick vara hemma en månad innan han började arbeta efter födseln. Kommer mest ihåg det dåliga samvetet över treåringens stimulans då sonen hade kolik och jag hade hur många mjölkstockningar som helst! Det var tufft! Du har ingen anhörig i närheten? Kanske kan lätta lite om det blir tungt! Lycka till!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in