Hur stor risk för allergi?
Maddox · Ställd 2012-07-09 · Uppdaterad 2026-09-13
Hur stor är risken egentligen att min unge blir allergisk mot något, hon hade kolik när hon var nyfödd till att hon var ca 4 månader? Vi har ju hund och katt och planerar att skaffa många fler djur när vi flyttar till ett eget hus så jag funderar ifall det bara är dumt ifall ungen skulle bli allergisk.
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Alltså barn som "utsatts" för pälsdjur m.m i normal mängd eller vad man ska säga :P (Alltså typ har djur men ser till att djuren inte är i barnens grejer eller kläder) Brukar inte bli allergiska. Det är snarare barn som hålls ifrån allting som löper större risk för att bli sjuk. Så ang. djur så är det ingen fara så länge man ser till att hålla det hyfsat djurfritt där bebis ska sova m.m :) Jag var själv ett kolikbarn och jag är då inte allergisk mot något :) Så det var något nytt i sånna fall, för jag har då aldrig hört talas om detta :O
Anmäl innehåll
Alltid heller hört talas om att kolik kan innebära allergi senare? Alla vi syskon växte upp med alla slags hundar o bara en av oss ha pollenallergi, han hade inte ens kolik så tro inte de ska ha nåt samband alls. Det blir nog bara så!
Anmäl innehåll
Risken för allergi ser ut ungefär såhär (enligt ett utskick från Nestle): Ingen allergi i familjen: 15% 1 förälder med allergi: 20-40% 2 föräldrar med allergi: 60-80% 1 förälder + 1 bror/syster: 60-80% Kolik kopplingen har jag aldrig hört talas om. Fråga BVC om det ligger någon grund till det uttalandet.
Anmäl innehåll
ju mer hon "utsätts" för, ju fler antikroppar hinner hon bilda- så låt henne smaka och prova allt.... kolikkopplingen tycker jag också låter konstig... jag hade kolik (eller något annat galet som gjorde att jag skrek konstant) i åtta (!) månader, jag har ingen allergi alls.
Anmäl innehåll
Och hon utsätts ju jämt för pälsdjur, utom när hon ska sova för djur är förbjudna att vara i sovrummet :) men min lillasyster fick smaka på allt, var jämt med djur(vi är uppväxta med hundar) och vi hade inte speciellt städat hela tiden heller och hon är allergisk mot väldigt mycket(hon hade inte kolik). Pappa hade en massa katter och kaniner och han åt allt och hans allergi började när han var tonåring och har bara blivit värre med åren.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in