← Alla frågor

Vecka 12

hur pass vanligt är det?

fundersam-unggravid · Ställd 2011-08-13 · Uppdaterad 2026-09-08

Jag har gjort ett ultraljud i vecka 9 då läkaren fastställde att jag var i vecka 10 (9+3) .

Kan man ändå bli bakflyttad eller har jag ett säkert datum nu?

Hur vanligt är det att bli bakflyttad?

är idag i vecka 13 (12+6)

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Du kan bli bakflyttad litegrann ändå, men det är nog inte så mycket. I v 9 Får de inte mätt umkrets på mage/ huvud eller längd på lårben, o det är så dom säkerställer åldern. Men det stämmer som regel ganska bra (gjorde iallafall det för oss) så för oss skiljde det 2 dagar mellan ultraljudet i v 9 o det i v 18:)

0
Anmäl innehåll

okej så det kan inte vara så mycket som vecka/veckor då?

0
Anmäl innehåll

du kan bli både bak och framflyttad tills sista ultra då man vet helt säkert, Jag är ju i v37 nu imorgon och har gjort båda min ul i v11+4 och i v18+4 jag fick ju datrumet 11 september :) men det där kan ju skifta, sen kan man inte helt fastställa ett sådant datum, utan bebisen kommer helt enkelt när den är redo och färdigutvecklad :)

0
Anmäl innehåll

Jag gjorde ett kub test i vecka 12 (enligt mens) och blev bakflyttad 12 dagar. fick då en ny tid för kub (ska utföras mellan vecka 12-14) blev då flyttad yttligare 4 dagar. Sen på RUL blev jag flyttad fram 1 dag... Så sammanlagt blev jag flyttad 15 dagar!! :-(

0
Anmäl innehåll

För oss var det samma när jag gjorde vul i vecka 8 och rul i vecka 19. Så det stämde bra för oss iaf =).

0
Anmäl innehåll

Det riktiga datumen kommer på rul!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12