Hur mycket ska jag pumpa?
Sandriz · Ställd 2011-06-30 · Uppdaterad 2026-10-12
Bröllopet är nära och min mamma ska passa killen men tänkte pumpa ut så jag inte behöver gå hem och amma mitt i middagen!
Hur mycket ska jag pumpa ut? Han
Äter var 3-:e till var 4:e timme nu, men hur vet jag hur mycket min
Mamma ska ge honom som jag pumpar?
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
pumpa ut så du har ca 200ml för en some 5v ska äta mellan 100-160ml per mål. bebisar ska äta så mycket dom vill.
Anmäl innehåll
min flicka åt 120ml ungefär vid varje mål. vet sen inte om pojkar äter mera men de tvivalr jag på! men jo 200ml låter nog som tillräckligt. sen kan du ju pumpa ut lite extra ännu om du har och frysa ner så din mamma kan ge ifall han blir jätte grini!.. när vå har barnvakt åt vår tös så har jag alltid extra i frysen för säkerhetskull, ifall de skulle behövas!
Anmäl innehåll
Tack för era svar! Jag har pumpat 70+40+30 nu så pumpar lite till i morgon så det iallafall finns 200ml då borde d funka att jag ammar vid 2 så är bröllopet 3 och middagen skulle vara vid 5 då kan jag amma igen vid 8, de klarar mina tuttar också!
Anmäl innehåll
Min son åt 200 ml när han var 5 veckor.. Han är ett riktigt matvrak än ;)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in