Hur ljud/\"stöt\" känslig är bebis??
mammibaby · Ställd 2015-06-21 · Uppdaterad 2026-07-26
Är det farligt att åka cross/fyrhjuling som gravid??
Tänker på det höga ljudet och de kraftiga \"vibrationerna\" som blir å även en del guppande. Är det skadligt för lillen i magen??
Någon som vet? Elr bör jag ringa Bm & fråga??
6 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Så länge du mår bra så e det lugnt. Ljudet behöver du inte oroa dig för
Anmäl innehåll
De brukar rekommendera att man tar upp sådana här saker med barnmorskan först ifall det finns några risker. Att köra cross och så, skulle jag nog inte rekommendera då det kan sluta illa ifall man slår i eller så. Så rådfråga barnmorskan först :)
Anmäl innehåll
Okej. Dom ligger ju bra skyddade där inne men känslan som mamma kanske lite nojjig. Ska till Bm denna vecka så ska fråga då. Jag vågar inte köra själv :) åker med sambon då å det är ju så mysigt att bara åka omkring en varm sommardag tex.
Anmäl innehåll
Ska ni bara \"glida\"runt e de fritt fram.
Anmäl innehåll
Ja det blir ju inge racing ^^ Det var ju mest ljud å typ de där skakandet som blir ja va orolig för. :)
Anmäl innehåll
Ljudet e ingen fara. Skapandet är okej så länge du mår bra
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in