← Alla frågor

Hur kan man bryta detta mönster?

Princessjess · Ställd 2012-06-29 · Uppdaterad 2026-09-09

Jag är en levande napp. Speciellt nattetid. Min tjej är 3 veckor gammal och sover med mig i sängen å ammas till sömns å måste ha tutten (med amningsnapp) i munnen hela tiden. Försöker lirka ur den å byta mot tex nappen men det funkar i 1 min då vaknar hon och börjar skrika tills hon får bröstet igen.. Jag håller på bli galen!! Vill inte ha det på det här viset! Vad göra!? Hur har ni gjort?

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Testat annan typ av napp? Finns ju olika typer

0
Anmäl innehåll

Ja, testa lite olika nappar. Sen är det ju så att vissa barn helt enkelt inte tycker om napp. Min dotter har aldri tagit nappen och vägrar även nappflaska. Men det är alltid värt att testa! Tomee tipee (eller hur det stavas) har en liten napp som är lite mindre och mjukare än de andra. Annars är det ju \"bara\" att bryta vanan som gäller, och ta ett par skrikiga dagar :/ Var konsekvent med att erbjuda nappen istället, att det är den eller inget. Förhoppningsvis tar hon nappen tillslut. Nu har hon ju lärt sig att hon får tutten om hon vägrar nappen... Ofta är de lite extra nuttiga i början, men det är ju bra om hon lär sig somna utan tutten i munnen iaf. Jag hoppas verkligen det lugnar ner sig snart för dig!

0
Anmäl innehåll

Varför har du amningsnapp? Det behövs ej före tänder. Om inte annat så ta henne och vagga henne och lägg henne i sängen i 5 min å skriker hon ledset så upp igen och försök vagga eller pröva köra i vagn osv osv.

0
Anmäl innehåll

Hon får inte tag i bröstet utan nappen :( har testat allt känns det som. Hon tok vägrar att ligga själv

0
Anmäl innehåll

min pojk e exakt likadan! brukar låta honom somna djupt o så drar ja ut vårtan o låter honom ligga o lukta på bröstet bara, brukar funka men man ska va försiktig då de inte e så bra att dom bara snuttar hur som hellst då vårtan får stryk av de.. precis som föregående säger så e dom extra snuttiga i början oxå!

0
Anmäl innehåll

Hej, min lillkille är precis likadan, eller var rättare sagt, jag fick tipset om att man inte ska söva dom med amning, när han ätit så är det upp och rapa, och sen föröka med nappen, men då är han oftast så trött och somnar utan den, för somnar dom vid bröstet och sen vaknar utan det så blir dom rädda för att dom helt plötsligt ligger utan, fick beskriver såhär \"tänk dig själv att somna i sängen och vakna i trapphuset då skulle vem som helst bli rädd och förvirrad\" sant! Och då vill dom ha tutten hela tiden när dom vaknar :) = vi blir nappar! ;)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Ont i ryggsidorna! Vad kan det vara? · Vecka 24 Framfall efter förlossningen :-( Kraftiga sammandragningar plus att ungen rör sig hela tiden!! · Vecka 36 Hur känns värkarna? Är i v39 · Vecka 39 Ont i magen/lös i magen v39 · Vecka 39