← Alla frågor

Hjälp mig veta rätt

Hanna_88 · Ställd 2010-06-23

Jag kan ju ingenting om graviditeter. Har några frågor nu.

Jag skulle få mens idag. Och har nu precis fått brunröda flytningar. brukar få det samma dag som mens. får man nidblödning i samband med BIM?

Eller ska jag vara lite ledsen en timme nu och sen ta nya tag och försöka igen i juli?

Har bara så konstig kropp just nu om jag ej är gravid. icke hungrig alls (brukar alltid vara hungrig), fortfarande molande känsla i högra ljumsken. osv.

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Nidblödning får man innan mens, när ägget fäster sig uppkommer en nidblödning. Dock kan man få en blödning NÄR man egentligen skall ha sin mens, så ta ett test :)

0
Anmäl innehåll

Hur vet man då om det är mensen eller bara blödning? är blödningen kortvarig och lite?

0
Anmäl innehåll

Är blodet rött och färskt är det troligen mensen, om det är som en mörkare flytning/mörkt blod och inte alls så mkt som mens skall vara.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12