gravid under ammning?
MinBaby · Ställd 2011-07-14 · Uppdaterad 2026-09-11
inget jag har testat på eller tänker testa men jag undra bara om de ha hänt er?!
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
varierar ganska mycket! det är typ 50/50 eftersom det är ganska vanligt i sverige att man blir fertil igen trots att man ammar men samtidigt finns de dom som inte blir det förrens de slutar amma
Anmäl innehåll
Det borde ju vara så att så länge man inte fått tillbaka mensen så kan man inte bli gravid eftersom kroppen inte återhämtat sig efter graviditeten. Men jag vet inte helt säkert faktiskt. Däremot så kan man bli gravid om mensen kommit tillbaka trotts att man ammar. Det hände för en kompis till mig.
Anmäl innehåll
ja de borde ju vara så! men jag läste nyligen att man kan ha ÄL även fast man ammar och mensen inte kommit tillbaka!.. knäppt! kul om man inte vet om man har ÄL =D de borde ju vara så lätt att sen när mensen kommit tillbaka men de lär inte vara så!
Anmäl innehåll
Men när du fått första mensen efter fl så har du ju redan haft äl. Så vill du inte bli gravid direkt så skydda dej redan från början.
Anmäl innehåll
jojo absolut de är ju helt klart jag skyddar mig! det skrev jag nog ovanför att de är inget jag tänker testa.. var bara nyfiken av mig!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in