gravid med p-piller?
anonymous · Ställd 2010-06-17 · Uppdaterad 2026-09-19
men nu tog jag mina vita piller (har neovletta 28) men det kom ingen mens, tog alla piller
hade en brunaktig blödning för ett tag sedan men det brukar jag få när jag inte tagit de vita på länge.. har inte haft några graviditetstecken förutom för nån dag sen då jag märkte att mina bröstvårtor är svullna och lite ömma.
vet det är bättre att göra ett test än att surfa runt här, men tänkte bara om någon vet vad det annars kan bero på?
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Är nog att mensen inte kommit igång ordenkligt, ahr själv ätit neovletta i 3 år och har haft mens 2-3 gånger om året då jag blir fruktansvärt sjuk när jag får mens, och kan då bara bli en liten blödning som e brunaktig i 2-4 dagar då mensen inte kommer igång ordenkligt! Men gör ett test för säkerhets skulle jag har aldrig behövt oroa mig även fast jag är en klant och kunde glömma piller 3 dagar i stöten i bland så höll det sig i schakt =) Men blev gravid direkt när jag slutade =)
Anmäl innehåll
okej :) är 18 år men har ingen lust att bli gravid :( har redan varit det en gång men gjorde abort och det var en svår tid.. vill inte gå igenom det igen precis. tycker ändå det är konstigt att mensen aldrig kom fast jag tog alla piller.. har alltid fått den när jag tagit de vita :)
Anmäl innehåll
Jag åt restovar och "åt ihop" mina kartor pga att jag led av sjukt svår mensvärk (jag tuppade av och spydde nästan varje gång). Slarvade aldrig, och då menar jag ALDRIG och jag blev gravid och har nu en liten kille på snart 2 månader :). Har blivit gravid trots p-piller 2 gånger innan också, men en gång vart det missfall och andra vart det abort. Vissa har en kropp som inte tar upp ämnena/hormonerna i p-pillret tillräckligt bra och riskerar därför att bli gravida. Jag var en av dom. Ska nu efter att jag har slutat att amma min son testa p-spruta som ska utesluta mensen helt och man tar dom bara var 4e månad :D mvh
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in