← Alla frågor

Vecka 27

Gravid med ätstörning, någon mer?

EmmaMio · Ställd 2010-07-11 · Uppdaterad 2026-09-08

Jag fick diagnosen anorexia nervosa vid sexton års ålder idag är jag 19 och väntar mitt första barn och kämpar dagligen för att kunna äta för bebisens skull. Finns det någon mer här?

Skriv ett svar

2 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

innan jag blev gravid led jag av bulimi. oroa mig väldigt mycket för mitt barn ibörjan av graviditeten. Veckorna gick och jag förstod att jag behöde behålla maten och jag blev sedan utskriven från ätstöringscentralen. Idag mår jag bra, och hoppas att det fortsätter så efter förlossningen. Är du fortfarande inskriven på någon ätstörningscentral? Lycka till med allt nu och kämpa på!!

0
Anmäl innehåll

hejsan! Jag fick också diagnosen anorexia nervosa för några år sedan. har varit på slutenvård och dagvård. väntar nu också mitt första barn men hittills har det gått bra, men det var väldigt tufft i början. jag har varit orolig under hela graviditeten pga anorexi. men jag tror att om man bara har rätt inställning så kan graviditeten bara hjälpa att övervinna anorexi, men får liksom nåt betydelsefyllt i livet=) kämpa på, och lycka till:) kramar

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12