Gravid i Umeå?
ida1989 · Ställd 2014-01-14 · Uppdaterad 2026-09-15
-gravidgrupper
-babygrupper
- andra liknande aktivteter i Umå?
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Hej hej :) Jag bor 2,5 mil utanför Umeå så close enough ;) Jag är gravid med andra barnet i v 9+1. Man blir erbjuden att gå föräldrautbildning av barnmorskan och då samlas man ett gäng, tror det var 4-5 ggr, och ger igenom det allra viktigaste och om man själv undrar någonting. Dom kan man ju fortsätta träffa efteråt också. Då är alla ungefär lika långt gågna och det är ju kul! :) Annars är det babysång i wasakyrkan varje torsdag 13.30, där är det barn i alla åldrar och efteråt fikar man tillsammans :) Sen finns ju också öppna förskolan dit man kan gå då man känner sig redo. Här är en länk med några olika: http://www.umea.se/umeakommun/utbildningochbarnomsorg/forskolaochbarnomsorg/oppnaforskolor.4.bbd1b101a585d7048000175728.html Vars i Umeå bor du? :)
Anmäl innehåll
Hej! Jag bor i centrala Umeå, väntar mitt andra barn. Är i v.8+5 och storebror är 2 år och nästan 3 månader. Det finns mycket att göra! Föräldragruppen är ett bra tips! Vi umgås fortfarande med vår :). Med storebror gick jag babymassage i carlskyrkan, jättemysigt och ett tillfälle att träffa andra mammor :). Öppna förskolan på Teg är fantastisk!! Vilken del av stan bor du i? :)
Anmäl innehåll
Hej! Grattis till graviditeten! :) Jag väntar mitt första barn och bor utanför Umeå, gravid i v.37+4. Jag är också nyinflyttad här.
Anmäl innehåll
Bor i Umeå, på Ålidhem. Försöker bli gravid, detta kommer bli min 3e graviditet...men mina två första har jag förlorat i missfall och dödfödd.. Lycka till!
Anmäl innehåll
Hej. Jag bor en bit utanför umeå i en liten håla som heter Holmsund. :) Jag är gravid med vårat andra barn som förhoppningsvis kommer runt den 20 september. :) Våran son vi har är snart 7 år. :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in