Foglossning?!!! :( aj!
anna1990 · Ställd 2013-01-09 · Uppdaterad 2026-09-15
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Det låter som graviditetsischias (eller falsk ischias som det också kallas). Jag hade det i båda skinkorna/låren min förra graviditet. Det bästa vore nog om du kunde ta kontakt med en sjukgymnast, som kan hjälpa dig. Jag hade ett diskret foglossningsbälte som får plats under vilka kläder som helst. Det hjälpte faktiskt, även om det inte blev helt bra. Jobbar själv som ssk på en kirurgavdelning och lyfter sövda patienter, står böjd över patientsängar, går och står hela dagarna, kör tunga patientsängar, men det gick att jobba till vecka 32 :)
Anmäl innehåll
Om det ær foglossning ska du ta små steg, och t.ex nær du kliver ur bilen/sængen ha båda benen samlade innan du reser dig, så du inte reser dig på en fot och sen den andra.. Och inte sitta med benen i kors osv :/
Anmäl innehåll
De låter precis som falsk ischias, hade jag oxå under grav. ett tag. För att underlätta och få bort de så fick jag börjar stretcha ut den muskeln, finns på youtube ett jätte bra program! ag fick så illa att ja bara låg o skrek av smärta, usch :P Men hoppas du få bort de!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in