falskt plus av hormonrubbning?
lillalycka · Ställd 2011-07-22 · Uppdaterad 2026-09-09
Var på kvinnokliniken idag då min mens är 9dagar sen och jag har mens smärta/molande värk sedan 12 dagar tillbaka,
fick göra VUL såg och hon såg inget tecken på grav i livmodern endast någon vätska som hon trodde kunde vara en flytning. det borde ju ha synts nu v 5+2?
9 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
knepigt inte hört detta förut.. men om du testar dig idag vad står det då?
Anmäl innehåll
Du kanske ska avvakta till nästa mens och se.....om den inte heller kommer är du kanske gravid? En kompis till mig visste inte att hon var gravid förrän i tredje månaden. När hon testade sig visade testen negativt så hon trodde att mensen strulade pga av stress. När hon sen var hos gynekologen sa hon att hon var gravid i tredje månaden och att testerna inte reagerat för att hon haft för lite hcg hormoner i början av graviditeten för att ge utslag på stickan. Du vet att jag hejar på dig!
Anmäl innehåll
Otroligt konstigt det där! Jag trodde att ett plus alltid var ett plus? Hade blivit jättefrusterad om jag vad du, men tror också att det smartaste du kan göra är å tänka att det inte är nått den här månaden o hoppas att mensen (eller plusset:)) kommer nästa månad på utsatt tid... Men som sagt, sjukt konstigt att du fick det där plusset. Lycka till iallafall<3
Anmäl innehåll
jo som sagt allt visar negativt så jag förstår nu att jag inte är grav..men detta info om falska plus,då kan man ju aldrig lita på ett gravtest alltså :)
Anmäl innehåll
jo som sagt allt visar negativt så jag förstår nu att jag inte är grav..men detta info om falska plus,helt galet då kan man ju aldrig lita på ett gravtest alltså :)
Anmäl innehåll
jo som sagt allt visar negativt så jag förstår nu att jag inte är grav..men detta info om falska plus,helt galet då kan man ju aldrig lita på ett gravtest alltså :) tack för alla svar :) :) :) :)
Anmäl innehåll
Ja, jag har hört det förr att man kan få ett plus även fast man inte är gravid.. Tråkigt men sant =( Har hört om en som fick så, och sen när det var dags för ul, ja då fanns det ju ingen bebis där =( Så, ett plus är inte alltid ett plus även fast alla säger det så är det icke så. Och tyvärr så råkade du ut för det =(
Anmäl innehåll
Jag fick förklarat för mig av min BM att ett plus ALLTID är ett plus.
Anmäl innehåll
ja jag tycker det låter konstigt man vet inte vad som stämmer numera!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in