← Alla frågor

Vecka 14

extrem huvudvärk!! =(

ana-s · Ställd 2011-08-09 · Uppdaterad 2026-09-11

Jag började få huvudvärk igår kväll, ganska kraftig, men ändå så att jag stod ut. tänkte att det säkert går över när jag sover, för det har det alltid gjort tidigare..

Inte då, när jag vaknade imorse satt huvudvärken kvar. Åt lite frukost, och sen blev huvudvärken snabbt sämmre. Det gör så fruktansvärt ont så jag knappt vet vad jag ska ta mig till! Känns som ett stort tryck i huvudet, som om det ska sprängas, och ögonen ska ploppa ut.... Blir mycket värre när jag reser mig upp, känns som om trycket ökar 1000 gånger då. Mådde väldigt illa också, tror det var pga smärtan. Kräktes (där rök den frukosten) efter det blev illamåendet bättre. Jag brukar aldrig må illa i vanliga fall.

Huvudvärken har inte blivit bättre, får inte i mig nåt att äöta eller dricka knappt. försökt med några äppelklyftor vilket funkade ganska bra. Har dock inte mycket marginal att ta av då jag är underviktig som det är, vilket också oroar mig att bebben inte får nån näring :(

Försökt ringa min barnmorska, inget svar, lämnat meddelande, men hon har ej ringt upp. Nån som känne rigen sig eller har några kloka råd? :( Står knappt ut med detta....

!

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Jag har inte upplevt de själv under graviditeten, men jag lider i vanliga fall av migrän och de du beskriver låter precis som när jag får ett migränanfall, de är jätte jobbigt så jag förstår hur du har de. Har läst någonstans att man kan få graviditetsmigrän, vet dock inte om de är de du råkat ut för. Kommer ihåg att jag hade huvudvärk ett par dagar runt den veckan du är i nu. När jag får ett anfall i vanliga fall så tar jag två panodil lägger mig i sängen, svalt och tyst och försöker sova lite, brukar släppa lite för mig när jag kräkts. Pova att ta en varmdusch och spola vatten över nacke och huvud. Omdu har ett badkar lägg dig i ett avslappnande bad och försök slappna av. de är några tips på vad du kan göra för att lindra men försök att prata med din BM så kanske hon kan hjälpa dig. krya på dig!

0
Anmäl innehåll

Hej Jag känner igen det där dock så var mitt havandeskaps förgiftning. Jag vill inte skrämma upp dig men om inte huvudvärken försvinner så måste du kolla upp det. Såg att du var i v14 mitt kom senare men håll koll på huvudvärken. Prova att lägga dig i ett tyst och mörkt rum och slappna av. Illamåendet är skit tråkigt men det går över mitt gick över i v19, prova melon det stanna i min mage. Lycka till

0
Anmäl innehåll

Jag tänkte också på havandeskapsförgiftning, men vet inte om det är vanligt så tidigt i graviditeten. Om det skulle vara det så kan ett tecken vara synförändringar, så håll koll på det också. Annars tycker jag det kan låta som högt blodtryck. Det är rätt vanligt att blodtrycket föändras när man är gravid. Jag håller med de andra: lägg dig mörkt och svalt, ta 2 panodil och se om det släpper. Melon, nyponsoppa, kokta ägg eller lite salta kex är superbra om du får i dig! Undvik snabbt socker. Tror inte du behöver oroa dig för bebis iallafall, den tar först men då kan det bli lite kvar till dig. Är du inte bra imorgon så åk in!

0
Anmäl innehåll

Glömde o säga att jag ofta får samma symptom som du, o det beror på högt undertryck. Regulbunden motion o mat gör att det inte kommer lika ofta nu längre. Kram!

0
Anmäl innehåll

tack för era svar! Är dock säker på att det är migrän, läste en del om det, och det stämmer inte riktigt in. Tex att det bara skulle vara ena halvan av huvudet stämde inte alls. Dessutom var det inte dunkande eller pulserande huvudvärk, mer som ett konstant tryck. Och jag var inte speciellt känslig för ljus eller ljud =S Det kan inte vara högt blodtryck, eftersom jag tvärtom har för lågt blodtryck, ligger runt 110/64. Hoppas verkligen inte det är havandeskapsförgiftning! Ska till BM imorgon, så får se vad hon säger då. det är något bättre idag, men inte borta :/

0
Anmäl innehåll

* \"Är dock inte säker på att det är migrän\" ska det stå

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12