Drömma om förlossningen
kimsyvimsy · Ställd 2012-05-29 · Uppdaterad 2026-09-13
Jag var just inne på Spiderchicks blogg och läste en rätt rolig kommentar:
"Jag drömde i natt att du fick barn, galet för jag känner ju inte äns dig.. Men det blev en fin tösabit, flicka alltså..
Så Grattis!
Fast visst brukar det vara nån månad innan man drömmer om det som ska hända?"
Den senaste veckan har jag drömt 3 ggr om förlossningen och att det blir en flicka, så mina frågor är..
Är det verkligen vanligt att man drömmer en månad innan om den kommande förlossningen?
Ni som drömt om den och fått era bebisar, stämde könet överens med i drömmen?
2 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Jag tror det är vanligt att man drömmer om sådant man går och tänker mycket på, är nervös för, förväntansfull för...och ju närmre förlossningen man kommer desto mer av tankeverksamheten tas väl upp av förlossningstankar :) Jag drömde också att jag födde en pojke flera gånger, fast jag visste att jag väntade en flicka. Ut kom en flicka :))
Anmäl innehåll
Hej, tror det är ganska vanligta att man drömmer om förlossningen ett tag innan:) jag har drömt till och från under hela graviditeten att jag föder och får en pojke, har även drömt att jag vart på ul och även där att det är en pojke :P medans min sambo har drömt att vi får en flicka :) (vi har inte tagit reda på könet och ska ha nu i juli) :) en kompis mamma håller på o spår o känner av energier och sånt där, hon tog mig på magen o sa - det är en flicka :P så nu är jag super nyfiken på vad det blir :) men det här är vårat första barn så jag kan inte svara på om det är sanndrömmar :) det visar sig för oss om det stämde eller inte :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in