Dricka eller inte dricka?
elvis · Ställd 2011-05-14 · Uppdaterad 2026-09-14
Så till min intelligenta fråga: Vågar jag då gå på fest och dricka och tro att allt är som vanligt eller är det dumt? :)
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
man kan få försenad mens av många olika orsaker som inte är graviditet. Har själv skjutit upp mensen flera gånger genom att bara vara stressad eller sjuk. Dessutom påverkar inte alkohol bebisen de två första graviditetsveckorna har jag hört. Däremot om du skulle vara gravid har du förmodligen gått 3 v eftersom mensen är en v sen...det du skriver att du känner är precis så jag kände när jag \"bara\" hade skjutit upp mensen, men det var en annan tjej på den här sidan som var gravid trots 6 negativa test så hade jag vart du hade jag gått på festen utan att dricka...Hoppas det går bra hur det än går :)
Anmäl innehåll
Jag skulle vänta på att mensen skulle komma innan jag drack.
Anmäl innehåll
Jag drack någon gång under de första veckorna eftersom jag inte visste om att jag var gravid. Min mens brukar alltid röra på sig på månaden så trodde inte var jag gravid. men min flicka är det inga problem med :) Embryot tar ingen stryk av att du dricker men om du blir uttorkad som man kan bli av alkohol. Så om du inte tror att du är gravid är det nog okej att dricka med måtta.
Anmäl innehåll
Troligtvis blev jag gravid runt den 20 oktober och den 29-30 ungefär drack jag ganska mycket.. det var ju innan jag visste att jag var gravid (oplanerad grav) vår bebis mår bra inne i magen!
Anmäl innehåll
Jag hade inte druckit om jag var du! Så jobbigt är det ju inte att vara nykter!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in