← Alla frågor

Vecka 35

Det hugger.

aandersson · Ställd 2011-03-07 · Uppdaterad 2026-09-11

Jag var till barnmorskan idag och hon sa att bebisens huvud hade sjunkit ner jätte långt, men den sista veckan har det börjat lixom huggit i underlivet och det gör verkligen jätte ont?. Kan de har nått med o göra att hon e långt ner, har jag börjat öppna mig o så ? jag har en jätte livlig bebis annars, någon som varit med om samma? kram.

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Ja, jag känner igen det från mina förra graviditeter, hade ofta "hugg" i underlivet då med. Men min första behagade inte komma förrän 15 dagar efter utsatt datum :P Min andra kom 1 dag efter BF ... Men den här gången har vår lille krabat inte ens lagt sig med huvudet ner :P Börjar bli lite nojjig att den inte tänker det heller ... Jag tänker INTE föda i säte :P Så var glad att han/hon ligger som de ska ... Lycka till, inte långt kvar nu ;)

0
Anmäl innehåll

tack så mycket, e lite orolig för att det ska vara såhärai 5 -6 veckor till bara gör fruktansvärt ont ^^

0
Anmäl innehåll

kan vara att barnet trycker på några nerver...

0
Anmäl innehåll

Hej! Har precis samma problem. Det tråkiga är att det började i v. 36 och nu är jag i v.41+2...och de har inte blivitbättre...kanske inte det roligaste att höra, men kanske kan vara skönt att veta att andra haft problem med. Detta är mitt första barn så jag har frågat Bm flera gånger, men hon säger att det är huvudet som trycker på nerver... Hoppas bara för din skull att du slipper gå så länge med ont som jag har gjort... Lycka till!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12