Det här med sömn!! :(
mayan · Ställd 2011-08-27 · Uppdaterad 2026-09-13
Jag håller på att bli tokig, vet inte var jag ska ta vägen. Vaknar varje morgon vid 4 senast! Och då är det inte så att jag sover djupt tills dess, nejnej! Tvärtom! Vaknar hela tiden! Men efter 4 är deg kört!
Mår illa, klåda på händer och fötter, halsbrännan från helvete, ajaj i mage/höft, obehag överlag i kroppen!
Jag börjar må lite dåligt på kvällarna, för att jag vet att nätterna är jobbiga!
Hur gör ni?!? Sover ni bra? Mycket!? Jelp!?
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Jag som hoppades att sömnen skulle bli bättre framöver.. Jag går och lägger mig vid 10 på kvällen eftersom jag är så trött men jag somnar vanligast vid 3 tiden på morgonen, vaknar en 3 gånger på natten för att kissa och 1-2 gånger av drömmar som känns så verkliga.. Jätte trött på morgonen när dottern komnmer klockan 7. Men på senaste tid har hon fått se tv så att jag kan sova till 9. Har ont i höft och rygg när jag ligger, magen känns svullen, huvudvärk och bebis sparkar.. Inte konstigt egentligen att sömnen är dålig. Har tyvärr inget tips mer än medicin till halsbrännan, så jag hoppas någon annan har något bra att komma med. Hoppas det blir bättre. Kram
Anmäl innehåll
Uff, superjobbigt å inte få sova:( Men sover du nått på dagarna? För det kanske du borde sluta med isåfall. Är man utvilad är det ju Inge konstingt om man inte får sova. Har inget jättesupertips, mer än att jag har fått mig en egen sovrutin, lite så som man gör med små barn:) Ut å ta lite luft, så ett stort glas mjölk och bröd mot halsbrännana, så en lång varm dusch o smörja in mig i babyolja för att inte huden ska klia och så rätt i säng utan tv/data. Hoppas du kan hitta nått liknande som funkar för dig! Kram!
Anmäl innehåll
Jag vet inte men jag brukar tänka när jag sover så dåligt de sista månaderna att jag förbereder mig på lika lite eller mindre nattsömn när bebis kommer som om min kropp ställer in sig. Vet inte om det är till tröst men det har funkat för mig att trappa ner och börja vila på dagen.
Anmäl innehåll
Vaknade halv tre inatt o sen var det kört, sitter nu och känner mig som en zombie. Sover aldrig på dagarna och fattar inte varför jag inte kan sova på nätterna. Så hör man hela tiden \"passa påatt sova nu innan bebben kommer\" aaa tjena! Får lite små panik!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in