← Alla frågor

Dålig lukt: Har någon ett bra tvättråd?

MKMalmo · Ställd 2014-01-08 · Uppdaterad 2026-09-05

Hej!

Är det någon här som har erfaenhet av bärsjalen Tricot-slen?

Jag har precis köpt en begagnad, den var tråkigt nog otvättad med dålig lukt när jag fick den. Lukten är fotfarande kvar efter tvätt.

Ni som har Tricot-slen: Tvättrådet är ju 30 grader. Har ni vågat tvätta den i 40 grader, blev sjalen förstöd?

Någon som har tips på hur man kan få bort dålig lukt från kläder? Bärsjalen är mörkgrå.

Skriv ett svar

7 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Ättika brukar kunna få bort dålig lukt :)

0
Anmäl innehåll

Tack för tipset! :) Jag läste dck att ättika kan ge missfärgningar, sjalen är ju mörkgrå, rädd att den bleks. Men på ljusa kläder ska ättika visst vara kanon!

0
Anmäl innehåll

Japp. Ättika. Vågar du inte tvätta den i ättika så ställ den i en försluten låda med ett glas ättika i. Suger åt sig de flesta skumma dofter :)

0
Anmäl innehåll

Tack för tipset! Ett glas ättika bredvid ska jag prova! :) Just nu testas handtvätt med grönsåpa och sen tvätta som vanligt i maskin. Allt måste testas, den luktar inte gott!

0
Anmäl innehåll

Om man lägger plagget i en ättikslösning (1 dl 12%-ig ättika till 5 dl vatten) en stund, 10-15 minuter, och därefter tvättar det ska det inte vara någon fara. Det är när man häller ättikan i maskinen som det finns risk för avfärning/fläckar då det ligger för länge i ättikan. Men testa med glaset först, och funkar inte det kan du ju testa ättikslösningen. I värsta fall är det ju bara att färga om sjalen :)

0
Anmäl innehåll

Tack LindaMaria! :) Jag ska prova det om inte de övriga knepen fungerar, lukten ska bort! :)

0
Anmäl innehåll

Testresultat: Grönsåpan gav ett överraskande bra resultat, nu luktar bärsjalen \"ingenting\". 1. Handtvätt: 10 liter vatten + 0,5 dl grönsåpa. 2. Maskintvätta som vanligt.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Få träffa farmor eller ej? · Vecka 24 Mensvärk men ingen mens, testade negativt men har ömmande bröst och kissar ovanligt ofta. Hjälp med lite ovanliga men fina flicknamn? · Vecka 36 Sjukpenningnivå och lägstanivå · Vecka 36 Arbetsförmedlingen ..... · Vecka 27