Börja med fast föda
MalinHassel · Ställd 2013-05-23 · Uppdaterad 2026-09-10
Hon har fått smaka på gröt nu ett tag så äta kan hon och hon ÄLSKAR gröt. Ska bli kul att äntligen börja få ge henne lite mer än bara någon sked. Men frågan är hur ni gjorde? Om jag ger henne ett par teskedar, hur många dagar tar det tills man är uppe i en hel portion och kan utesluta ersättningen just den måltiden. Och sen när man ersatt tillexempel lunchen, när kan ersätta nästa måltid till endast mat..? Berätta gärna hur ni gjorde när ni succesivt uteslöt amning/ersättning..
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Jag började med potatispuré och frös in det i iskuber :) jag började med en iskub en gång om dagen, ökade efter kanske 5-6 dagar till en iskub till. När det hade blivit en hel måltid så började jag ge en gång till om dagen, och gjorde på samma sätt som vid första tillfället :) och då gav jag t.ex. morötter istället för potatis :)
Anmäl innehåll
Åh tack för svaret! :) Ska allt ställa mig och fixa iordning lite pureer! Jag blir helt galen med det här med mat, för överallt så sägs eller skrivs det på olika sätt vad som är rätt eller fel. Vill ju bara det bästa för min dotter. Som tur är ska jag till bvc om några dagar, får rådfråga mer med henne.
Anmäl innehåll
Jag vet hur krångligt det är, jag rådfrågade en vän som har en son på 3 år om hur hon gjorde, haha. Men till slut lär man sig lita på sin egen magkänsla :) och hur snabbt man ökar beror ju även på om barnet har en känslig mage osv :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in