← Alla frågor

Borde jag ta ett gravidtest? Hjälp!

Jezziica · Ställd 2012-07-18 · Uppdaterad 2026-10-03

Undrar över en sak. Såhär är det: Slutade med p-piller för ca. en månad sen. Borde haft mens i förra veckan, men har inte fått ännu så är alltså en vecka sen. Haft från och till nånting som känts som mensvärk men har inte fått mens. Haft lite magvärk/knip på nåt vis i magen men vet inte.. Har inte ömma bröst eller nåt, känt mig lite extra trött bara fastän jag sovit ordentligt osv. Är mensen bara sen annars, eller borde jag ta ett gravidtest?? Tacksam för svar!! :)

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

ta ett test :)

▲ 0
Anmäl innehåll

Är väl bara pröva att ta ett test. Men det är vanligt att mensen inte är precis som den ska när man precis slutat med p-piller

▲ 0
Anmäl innehåll

Ta ett test så slipper du fundera:-)

▲ 0
Anmäl innehåll

Mensen kan bli väldigt oregelbunden efter p-piller.Det kan ta en stund för kroppen att komma tillbaka till sin egen rytm. Men är du osäker ta en test du. :) Gärna ett digitalt då det är säkrast. Vi kan omöjligt veta om du är gravid eller inte. ;) Lycka till!

▲ 0
Anmäl innehåll

Min mens var oregelbunden efter att jag slutade med p-piller. Jag trodde jag var gravid manga ganger men sen kom mensen en vecka till tva veckor sent. Det tog oss 5 manader att bli gravida for jag kande igen agglossnings symptomen. Ta ett graviditetstest sa du inte gar omkring och undrar! Jag vet hur frustrerande det ar!

▲ 0
Anmäl innehåll

det tar ett tag för kroppen att anpassa sig efter att man har ätit p piller. För mig tog det 2 månader innan mensen kom igång.

▲ 0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12