Borde jag skita i de eller över reagerar jag?
MammaTillWilde · Ställd 2012-11-30 · Uppdaterad 2026-09-08
Hur hade ni gjort?
Detta händer alltså flera gånger i veckan.
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Det är bra att du bryr dig, jag skulle själv välja att gå till Socialtjänst, receptionen, säga "jag vill göra en annonym anmällan via mottagningsgruppen", och så får du prata med någon. Det är bättre att va anonym eftersom, informationen kommer alltid fram och det kan handla om vilken galning som helst och socialen skiter sig i att försvara folk, går nåt fel, skiljer de på dig, har själv haft liknande erfarenhet... Men du gör totalt rätt att uttrycka din oro. Du kommer säkert att hjälpa honom mycket.
Anmäl innehåll
Tyckerabsolut att du ska anmäla.. Stakars barn!
Anmäl innehåll
Tycker absolut du ska anmäla, men ring inte! Så fort du ringer och anmäler något är du inte anonym även om du ringer med hemligt nr, de kan alltid ta reda på vem det var som ringde om de känner för det, så gå dit och gör en anonym anmälan.
Anmäl innehåll
Hade själv en likadan granne, nu har dom flyttat men det skar i hjärtat varje gång barnet/barnen skrek hela nätterna. Först fick dom en son ...han skrek hela tiden från födsel tills han somna. Sen fick dom en sotter precis som vi som dom lät skrika sig till sömns varje natt/till ljusa morgon. Man hörde klart och tydligen att barnet skrek efter mat..Va själv uppe i samma veva och mata min nyfödda och kude höra deras skrika! USH säger jag bara. Vissa människor ska in ha barn!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in