← Alla frågor

bör man vänta?

wantafamily · Ställd 2014-11-19 · Uppdaterad 2026-09-10

Dottern är 5månader och jag är redo att börja träna. Men det första jag känner är ett hål mitt på magen när jag ska göra sit-ups. Musklerna är fortfarande delade. Bör de inte ha åkt ihop nu? Och bör jag vänta med träning tills det åkt ihop?

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Träna kan du göra men absolut aldrig situps. Gör squats, armhävningar, jogga etc. Situps förvärrar bara glipan mellan musklerna

0
Anmäl innehåll

Plankan har jag fått höra är en bättre övning för magmusklerna :)

0
Anmäl innehåll

Kommer jag alltid ha kvar glipan då alltså? ?

0
Anmäl innehåll

Plankan är inte bra för magmusklerna om de är delade, då det är statisk träning. Kan rekommendera att ladda ner appen mammamage, den är jättebra. Sonen är 7 månader o mina muskler har gått ihop. Jag tror att det beror på övningarna man gör med appen. Trots detta kör jag fortfarande väldigt lugnt med magövningar, bättre att vara försiktig så blir slutresultatet bättre ;)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Få träffa farmor eller ej? · Vecka 24 Mensvärk men ingen mens, testade negativt men har ömmande bröst och kissar ovanligt ofta. Hjälp med lite ovanliga men fina flicknamn? · Vecka 36 Sjukpenningnivå och lägstanivå · Vecka 36 Arbetsförmedlingen ..... · Vecka 27