← Alla frågor

blöder fortfarande efter förlossning...

carolina79 · Ställd 2011-08-25 · Uppdaterad 2026-09-11

det har nu gått 4 1/2 veckor sen jag gjorde akut kejsarsnitt. jag blöder fortfarande väldigt mycket. det försvann ett par dagar sen kom det jätte mycket blod igen, det kommer även små blodklumpar. jag får fortfarande ont i magen när jag anstränger mig eller om jag sträcker på mig.

är detta verkligen normalt? jag är orolig att något är fel inne i magen. jag är så trött på blödningarna och att det gör ont i magen.

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

jag födde \"vanligt\" och blödde i 6 veckor. så var de paus i en och sen kom de igen i 2 veckor!.. min kompis gjorde akut snitt och blödde också i ca 6 veckor. blodklimparna är koagulerat blod! bara ett tecken på att allt e ok!

0
Anmäl innehåll

Om du inte känner dig dålig med feber eller att avslaget luktar illa så är det nog ingen fara. Smärtan är att livmodern drar ihop sig och (visst är det lite orättvist med eftervärkar) det är ju bra. Jag fick en infektion efter förra förlossningen fick hög feber och levratblod stooora klumpar. Först ringde min man sjukvårdsuppplysningen som sa att det är säkert bara influensan avvakta några dagar...Efter några dagar med mkt smärta och mer blödning och mjölkstockning blev det akut till kvinnokliniken, jisses vad ont det gjorde! Dom undrade varför jag stannat hemma så länge!?

0
Anmäl innehåll

Jag gjorde ett planerat snitt och har fortfarande ont då och då. Det är snart 8 veckor sedan! Trött på att bloda och ha ont, ska på kontroll den 14 september, lycka till

0
Anmäl innehåll

Jag blödde i 6 veckor, va uppehåll i några dagar, och sen blödde jag riktigt rikligt i över en vecka. Så det är så olika! Men ring gynakuten om du är orolig!

0
Anmäl innehåll

jag blödde i 13v, så håll ut :)

0
Anmäl innehåll

Samma här som dom andra, blödde mellan 7-8 vecko. Så det är helt normalt!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Ont i ryggsidorna! Vad kan det vara? · Vecka 24 Framfall efter förlossningen :-( Kraftiga sammandragningar plus att ungen rör sig hela tiden!! · Vecka 36 Hur känns värkarna? Är i v39 · Vecka 39 Ont i magen/lös i magen v39 · Vecka 39