← Alla frågor

Vecka 25

Bälte mot foglossningar?

Babalo · Ställd 2010-02-12 · Uppdaterad 2026-09-15

Är det någon som har använt ett sånt där stödbälte som är bra när man har foglossningar? Har det fungerat bra för er?

Skriv ett svar

5 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Jag har ett som jag fick köpa av min sjukgymnast för 350kr och för mig fungerar de väldigt bra. Tycker det sitter jätte skönt och håller ihop höfterna när man går, speciellt nu när det är halt och ojämna gångbanor.

0
Anmäl innehåll

har oxå ett sånt.. men av min sjukgymnast fick ja låna ett... funkar super!!

0
Anmäl innehåll

jag köpte också ett av sjukgymnasten, det funkar jätte bra, kan gå runt i timmar utan att känna nått i ryggen, plus att det kan va bra att ha efter förlossning också!!

0
Anmäl innehåll

jag absolut älskar bältet! jätte skönt att ha när man går står eller vad man nu än gör =) inte lätt att sitta med det men allt annat går bra =) och tycker nästan min smärta i ryggen försvinner när man har det på sig=) verkligen något jag rekomenderar om du inte testat och har problem med fogarna!!

0
Anmäl innehåll

Skulle inte kunna röra mig utan mitt stödbälte..

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12