Babybjörn bärsele?
saraarkbark · Ställd 2013-03-25 · Uppdaterad 2026-09-21
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
jag hade ju använding för min tills min grabb var ca 3-4 måpånader men sen sa det stopp! Han vill inte vara i den längre så begagnad är nog smartare då den kanske inte kommer så värst till användning. Men grym var den. Men har en vän som har 2 barn. hon rekommenderar inte bärsele när man har syskon (OM den äldsta ungen är liten vilding som henne äldsta är) För springer den äldsta bebisen runt och iväg så kan du inte springa eller skutta med en liten i bärselen :P
Anmäl innehåll
Vi har en ergobaby som vi använder rött ofta med sonen (10,5 månad) och har till hösten även köpt fleeceskydd att sätta utanpå för att bättre hålla värmen när bebisen kommer. Sonen kommer då vara 15 månader och jag misstänker att selen kommer behövas om vi ska springa efter honom.. Rekommenderar hellre ergobaby än babybjörnar då den selen är ergonomisk för både dig och bebis. I babybjörnar blir de hängande i höfterna vilket blir en felbelastning vid mycket användande.. Tror bb släppt en ny sele som ska vara ergonomisk. Annars finns stokke bärsele som också är bra!
Anmäl innehåll
Vi har en ergobaby och en babybjörn, och ergobaby var sååååå mycket bättre för både oss och dottern. Det är bra att ha sele som ett alternativ till vagn :)
Anmäl innehåll
Aha:) ergobaby ær grejen alltså! Tack før svaren. Har redan hittat en sån till bra pris så kanske køper den :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in