← Alla frågor

Är jag gravid?

Jixy · Ställd 2009-05-23 · Uppdaterad 2026-09-08

Hej!

I slutet av januari slutade jag med p-piller för att vi vill skaffa barn. Efter det kom min men som vanligt. Men nu har jag inte haft det sedan 5 April. Men när jag skulle ha mens så kom det något brunt men det var bara lite och sen något som var rosa. Har tagit graviditetstest men det vissar att jag inte är gravid. På natten vaknar jag av att jag mår illa mår även illa på dagen ibland, har ömma bröstvårtor och magen är spänd.

Om jag skulle vara gravid skulle inte det har visas på testen nu då?

Eller kan det vara ett tecken på missfall eller något annat?

Hoppas på svar!!

Ha det bra!!!

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Jga har för mig att om du skulle ha haft missfall så borde du ha börjat blöda. alltså som mens och inte bruna flytningar. Men jag vet inte mycket om missfall, så kanske någon annan har bättre svar på det. Om jag hade varit dig hade jag gjort graviditetstest igen, Har du precis gjort den så vänta 2-3 dagar och gör ett nytt test. Ring och prata med en barnmorska om det så kanske hon kan ge dig något svar. Hoppas att det går bra och lycka till med att bli med barn! Försök att inte tänka på det så mycket bara. Det funkade med mej :)

0
Anmäl innehåll

hej jag har fått barn som innan och jag fick ingen bruna flytningar innan och prova igen gör testet men gör den senare efter det datumet.( Om du inte litar på hemmabruk så gå till MVC så kan dom göra ett test se om du är gravid) hos mig är det gratis att göra det.. lycka till

0
Anmäl innehåll

Gör ett nytt test om några dagar igen, kan vara så att din graviditet är så pass tidig så det inte synts på stickan :P

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12