är det normalt
Leelo · Ställd 2012-03-06 · Uppdaterad 2026-09-12
9 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Har du snackat med en läkare om tableter?? Det kan hjälpa men för mig gjorde de inte de så från vecka 11 till nu är jag sjukskriven och då är jag 35+1 idag
Anmäl innehåll
Tyvärr är det "normalt" för vissa. Jag har det likadant och är i v.24 nu. Prata med din bm och prova dig fram. Prova seaband från apoteket, hjälper vissa annars så finns det tabletter som din bm kan skriva ut. Salta kex och piggelin har hjälpt mig de dagar då de varit som värst! Lycka till!
Anmäl innehåll
köp åksjuketabletter, har hört att många gravida tar det :)
Anmäl innehåll
mådde också dåligt i början av graviditeten. för mig funkade såna där armband man kan köpa på apoteket lite, men mest gällde det för mig att inte bli hungrig för då blev det värre. så jag hade knäckebröd i närheten hela tiden som jag knaprade på, hjälpte en del.. men det är verkligen inget vidare det där! för mig gick det över efter några månader iaf! men om du har mkt besvär tycker jag du ska prata med din BM så kan du säkert få nåt utskrivet! som sagt innan kan du även testa postafen om det funkar, gjorde inte det för mig men gör ju det på vissa! lycka till!
Anmäl innehåll
Prostafen! ;) Receptfritt på Apoteket, det är det man äter i första hand som gravid vid illamående :) Lycka till!
Anmäl innehåll
Jag spydde ca 6 ggr om dagen i 20 veckor. Postafen? Hjälpte inte mig ett SMACK. MEN testa, annars får du tyvärr stå ut. Jag gick ner 6 kg pga mitt illamående. Men såhär i efterhand...... Det var SÅÅÅÅÅÅÅÅ värt det :)
Anmäl innehåll
åh tack alla för era svar och tips just nu skulle jag testa eller göra vad som helst för att må bättre..
Anmäl innehåll
Om receptfritt och ändrad kost inte funkar så finns det lergigan, primperan etc. Det skrivs ut om du kräks så mycket så du går ner i vikt. Kontakta en läkare genom din barnmorska.
Anmäl innehåll
åh herregud, åkte in till åre vårdcentral igår och jag hade vätskebrist mm så fick dropp, fick även utskrivet prostafen och när jag vaknade imose mådde jag bättre än jag gjort på länge, vill inte ropa hej än har ändå 10tim resa hem med 2flyg till skåne innan jag är hemma, men jag hoppas tabletterna gör så jag fixar hemresan idag.. tack alla för tipsen ni gav..
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in