Är det fel på mig?
Thessbaby · Ställd 2010-10-17 · Uppdaterad 2026-09-12
Är gravid i vecka 15 ( 14+4 ) och magen växer ju så det knakar,
men när jag ligger ner så är den helt platt precis som innan och den ser inte ut som dem flesta andras magar gör i vecka 14-16 , min är lixom rund nerifrån och upp till naveln, den står lixom inte " ut " som många andras gör.
kan det vara någonting som är fel eller bara det att min mage växer på sitt egna lilla sätt, eller kanske en felberäkning i graviditeten ?
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Ingen fara! Min är precis lika. Anledningen att du mest är rund nertill är ju för att livmodern inte hunnit växa och blivit så "hög" än, så i början och tills efter halva graviditeten ligger den under navelnivån. Oroa dig inte, bebisen är ju så pass liten än att den inte fyller ut hela magen.
Anmäl innehåll
Att ha mage i vecka 15 är ju rätt tidigt, så att den inte är så stor när du ligger är inte konstigt.. Jag fick inte min mage förrens v.20 ;)
Anmäl innehåll
Ja okej (a) tack! pratade även med min nya BM idag och hon sa samma sak, hon tyckte det var annorlunda att jag redan har fått den storlek som jag har på magen med tanke på att det är mitt första barn :P ! men vet iallafall att allting är okej nu, fick höra hjärtslag och känna vart livmodern ligger nånstans nu :D !
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in