är det bra att anstränga sig i värmen?
maltZu · Ställd 2009-09-09 · Uppdaterad 2026-09-05
en vårdare duschar.. (jag idag)
det var tungt och i den värmen blev det ännu tyngre, men jag klarade det.. Har redan svårt att böja mig ner.. magen lite i vägen.. är i v.21
men är det bra att verkligen anstränga sig i "bastuvärmen" som jag fått stå ut med idag?
någon mer inom samma bransch som har erfarenhet av detta?
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Vad jag har hört så ska man inte ens basta, helst...
Anmäl innehåll
Tycker du borde avstå från att vara mkt i värme. Kanske kan du omplaceras tillfälligt??
Anmäl innehåll
jo jag blev faktiskt lite orolig efter gårdagen så jag kommer inte göra om det.. tror inte det fungerar riktit med omplacering.. tyvärr :/ men tack för svaren :)
Anmäl innehåll
Så länge du känner att du orkar rent fysiskt så är det ingen fara, men om du känner dig matt och svag och som om du har tagit ut dig så bör du naturligvis inte fortsätta. Bastu i sig är inte farligt, men att ta ut sig alltförmycket är ju aldrig bra och speciellt inte när man är gravid. Jobbade också inom äldrevården när jag blev gravid och bad om att få slippa vissa moment, vilket gick jättebra. Sedan gick jag hem tidigt med havandeskapspenning (och jag var bara vikarie) så prata med din chef om "omplacering" och havandeskapspeng.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in