← Alla frågor

Vecka 19

allergisk mot guld?

ecf · Ställd 2010-01-19 · Uppdaterad 2026-09-09

Min förlovningsring är av vitt guld. Kan man bli allergisk mot det på bara några dagar?

Jag blir helt röd där ringen sitter.

Hoppas någon vet varför!

//Emma

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

det kan va att dina fingrar är lite svullnare än normalt (mina är det å det märks bara när jag tar på och av ringen för det är så lite svullna) så den sitter tajtare så de kommer itne in nån luft så de blir för varmt

0
Anmäl innehåll

Jag är allergisk mot all guld. Det kliar o blir rött, spelar ingen roll om det är halsband,örhängen, armband eller min förlovningsring. Men efter ca 1-2 veckor hade kroppen vant sig med ringen så nu märker jag inte av den. Om jag inte är utan den nån dag o sätter på den igen, då börjar det om. Men använder inga andra smycken nu bara av den anledningen. Blir bara röd och irriterad.

0
Anmäl innehåll

det ser liksom ut lite som ett ärr som jag får efter där ringen sitter. jag vågar inte ha på mig den för det kliar lite och blir irriterande. jag får höra med min BM nästa gång. Känns tråkigt att ha sin förlovningsring i ett halsband.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Ont i ryggsidorna! Vad kan det vara? · Vecka 24 Framfall efter förlossningen :-( Kraftiga sammandragningar plus att ungen rör sig hela tiden!! · Vecka 36 Hur känns värkarna? Är i v39 · Vecka 39 Ont i magen/lös i magen v39 · Vecka 39