← Alla frågor

Vecka 13

3D ultraljud- när?

Princessjess · Ställd 2011-12-05 · Uppdaterad 2026-09-08

Har funderingar på att gå göra ett 3D ul men undrar när den bästa tiden i graviditeten att göra är? Har hört att det är roligare när h*n inte är så stor för att man då kan få en hel bild? Nån som har erfarenhet och kan säga sin mening??

Skriv ett svar

8 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Jag tror de rekommenderar mellan vecka 25-32. Vi gjorde vårt i vecka 30 och fick jättefina bilder. Jättefina ansiktsbilder och bilder på händer och förrer :) Inga helbilder dock, men det fick vi ju inte ens på rul i vecka 20.

0
Anmäl innehåll

Taget från emmaultraljudsklinik.se:. Bästa bildkvalitet brukar uppnås mellan 26 - 29 fullgångna veckor då mängden fostervatten är stor i förhållande till den plats barnet upptar. Efter 34 fullgångna veckor är det generellt mycket svårt att få bra 3D/4D upptagningar, men eftersom mängden fostervatten är individuell kan det lyckas även under graviditetens sista del.

0
Anmäl innehåll

jag fick se hur bra som helst på 3D och även fick med mig bild hem på ett vanligt besök i v.22

0
Anmäl innehåll

Jag gjorde ett 3d ultraljud i vecka 27+ med båda mina barn =) och dom blev hur bra som helst :))

0
Anmäl innehåll

Vi såg 3D i v 22 och det var kanon! Helbilder och \"delbilder\".

0
Anmäl innehåll

Tack för allas svar :-)

0
Anmäl innehåll

Jag gjorde 3d/4d i vecka 30(29+6), Och fick helt okej bilder:) Men det berodde på att hon låg och gömde sig i mitt bäcken. Jag tror man får bäst bilder om man gör det nånstans mellan vecka 25-30 av det jag sett:)

0
Anmäl innehåll

Vi fick jättefina bilder också. Vi gjorde i v29 eftersom jag är tjock om magen och det blir mindre tydligt då i tidigare skede enligt Tittuts hemsida.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP