2 månaders, inte mätt?
annna · Ställd 2012-03-31 · Uppdaterad 2026-09-05
Jag helammar honom och han har nu kommit in i en fas när han vill ha mat minst varannan timme. Lillens pappa tycker det är jobbigt då han inte kan trösta, det enda som tröstar är tutten.
Är det så att lillen inte blir mätt då han vill äta så ofta?
Samma sak är det på nätterna. Han vaknar och vill tutta minst varannan timme. Till saken hör att enda sättet att få honom att somna är tutten. Nappen luras han inte av tyvärr.
Så varför vaknar han? Är det för att han är hungrig eller bara för att han vill tutta?
Mina bröstvårtor klarar inte detta snart..
Blir alldeles tossig, ska det vara så här??
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Har du provat bröstvårteskydd? finns på apoteket. Det var GULD värt när min son var precis som din en period, vilket gick över sen som tur var :-) Kan inte svara på varför det är så, men de får sina perioder. De små vill ju ha mycket närhet, så kan mycket väl vara att han vill vara nära sin mamma :-)
Anmäl innehåll
De gör så i perioder för att öka din mjölkproduktion. Förmodligen är han inne i en tillväxtfas och behöver mer mjölk än tidigare. Efter ett par dagar ökar produktionen efter hans behov och du behöver inte amma lika ofta :)
Anmäl innehåll
Precis som lindamaria säger. han växer :) De har sånna perioder då å då när de bara äter. =)
Anmäl innehåll
Min dotter sökte efter tutten så fort jag bärde henne, de känner också lukten av mjölk, dock rådgjorde vår sjuksköterska att amma henne med minst 2 timmars mellanrum.
Anmäl innehåll
Låter helt normalt, jag hade det så till lillan blev 3,5mån då hon helt plötsligt började sova hela natten, men åt fortf mycket ofta på dagen.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in