Av
Nilsson579 ·
0 ·
567 visningar ·
gillad 0 gånger
Min under bara lilla flicka är nu 3 veckor gammal. Det går bra det är storasyster som står för tumulten här hemma, två års trots till tusen.:)
Under hela graviditeten har jag intalat mig själv om att detta var sista gången till och med under förlossningen tänkte jag aldrig mer. Vi hade redan bestämt oss för bara ha två barn, jag är själv uppväxt med 4 syskon och vi har inte kunnat göra saker vi har alltid fått predikat att vi inta kan göra si och så att vi måste hushålla med pengar och att vi fick inte ens låna en 20 om man kanske var sugen på ert choklad för att det skulle va lika skulle jag få en 20 skulle mina syskon oxå få och då var det helt plötsligt 100kr osv, så jag har alltid sakt att två barn räker så vi kan göra sker ned våra barn skäms bort dem ibland. Min sambo är på samma spår med två barn, men nu känns det tumt att jag aldrig mer ska va gravid ( denna graviditeten var jobbig så förstår inre mina tanke gång men ändå) att aldrig med få ha ett lite knyte helt nytt på mitt bröst, kanske en chans till en pojke eller varför inte en lite flicka till :) njuter var jag men mina döttra och nu vill jag absolut inte ha ett barn till men kanske om 5år när den stora går och skolan och den lilla är 5 år, när vi har köpt vårt hus vilket vu anser kommer hända om 5år vi sparat till handpenning nu så det tar ett litet tag:) då kommer jag bara va 31 min sambo kommer ieförsig va 40år då men jag tror det hade blivet bra, jag vet inte känns bara tråkigt att tänka att nu är det slut med
Bebisar och graviditeter. Min sambo är klar med allt sånt bu två räker säger han och deg har vu skar hela tiden vi får se hur det blir 5 år är en tid ändå han kanske ångrar sig el så ångrar jag mig:) men redan nu tänker jag på ett tredje barn och och säger till folk att om vi mot allförmodab ska ha ett barn till så ska jag göra si och så, ex att kolla upp könet på UL och använda den morfin sprutan vid förlossningen oss vidare:) ha ha man är märkligt. Trodde att vi va klara med baran grejen men vi får se kanske det ändå blir ett tredje barn om 5 år vem vet ;)