Grupper och forum
Grupper » Novembermammor 2012... » Dålig i magen...Dålig i magen
Hejsan ! Jag är nu i vecka 15+ 4 och jag undrar om jag är den enda som har det såhär. Man läser överallt om att man kan bli förstoppad när man är gravid. Så man ska äta mycket fiber osv.. MEN , jag är helt tvärtom ? utan att gå in på så mycket detaljer så har jag typ diarre hela tiden ? är detta normalt ? haft det i flera veckor. Så börjar ju såklart bli lite orolig.
- 1
Samma problem här Sara123. Springer på toa ca 2-3 ggr per dag, innan jag blev gravid max varannan dag haha. Antar att det lugnar sig :)
Läste igar i en tidning att det är ca 50% av alla gravida som blir harda i magen sa det är ju langt ifran alla. Vi ska nog vara glada att vi inte är det än sa länge, har hört att det ska vara riktigt jobbigt!
Nu äter jag till och med järntabletter som man i prinicpip ocksa kan bli hard i magen av.. men inte jag, fortsätter som förr! :)
Jag var, precis som Jezzibella, på toaletten varannan dag innan jag blev gravid. Fick sedan gå 3 ggr per dag de första veckorna och har det senaste börjat gå 1 ggr/dag (18+2 dag)... Har också vid två tillfällen fått skrik-och-panik känsla... Där snackar vi sekunder :) Haha!
- 1
