Gravid vecka 8
Infaller mellanSe vilka som är gravida i denna veckan, vad andra har skrivit och frågat
I slutet av den andra månaden är din bebis ungefär lika stor som en böna, eller 16-22 mm. Om det är din första graviditet så märks det förmodligen inga förändringar ännu, men om det inte är din första så kanske du märker att kläderna sitter lite tightare än vad dom brukar.
Vid en undersökning skulle man notera att din livmoder som tidigare var stor som din knytnäve nu har vuxit till en grapefrukts storlek!
Bebisen
Bebisen fortsätter att utvecklas i rasande hastighet. Hudveck som ska bilda ögonlock och små örongroddar anläggs. Fostrets ögon sitter fortfarande brett isär men kommer att flytta sig till framsidan av ansiktet så småningom. Nästippen är redan bildad. Med ultraljud kan man se att hjärtklaffarna är utvecklade och luftrör från strupe till lungor är på plats i den nu allt längre överkroppen som samtidigt rätas ut.
För bara ett par veckor sedan var din bebis armar bara små stumpar, men nu har den redan armbågar samtidigt som armar och ben växer allt längre. Antydan till fingar och tår kan också urskiljas.
Du
Ett av symptomen som du kanske känner vid den här tiden är kramper och smärta i nedre delen av buken eller sidan. Detta beror sannolikt på att din livmoder växer. Var dock inte orolig om du inte känner av detta, eftersom det varierar från kvinna till kvinna. Om värkarna och kramperna åtföljs av blödningar bör du söka läkarvård omedelbart.
Många gravida kvinnor upplever också smärta som börjar i sätesmuskulaturen och strålar ned i benen. Detta kan vara mycket smärtsamt och beror på att några nerver kommer i kläm och den bästa åtgärden är att försöka ligga ned på andra sidan för att lätta på trycket på nerverna.
Fostret skyddas av en vätskefylld bubbla som utgörs av fosterhinnan och fostervatten. Innuti denna simmar bebisen tryggt och bekvämt. På bilden kan man se de växande fingrarna medan tårna dröjer några dagar ytterligare.
Navelsträngen innehåller 3 blodkärl som är ditt intimaste band med bebisen och sköter dess försörjning av syre och näring, samt tar hand om dess avfall. Vid forlossningen är navelsträngen oftast mellan 70 och 140 cm lång.



Vill oxå till inskrivning nuuu!
är i vecka 8+1, längtar till UL. tiden går så långsamt…
lycka till alla underbara mammor
tiden kryyyper ju fram! Vill ha inskrivning och UL nu
Hur ska man veta…hade blödning förra veckan lite första dagen sen mkt en dag o sen lite i 2 dgr…har sen inte kommit ngt mer, jag hade inte ont under dessa dagar. BM säger att jag ska ta det lugnt o fortsätta tänka att jag är gravid men det är inte lätt…Är i vecka 8. Kram
Har inte heller förstått det där, är 8+0 idag.. Hade i början inte så mycket symptom som gravid, men de börjat komma allt mer.
det enda jag känner är som en ständig mensverk och att jag blir hungrigare oftare än vad jag brukar. Är 8 plus 0. betyder det att man säger att man är i vecka 9? har inte riktigt fattat det där…
8+3 idag, och det borjar att bli jobbigare o jobbigare att borsta tanderna. Kraks direkt nar tandborsten ror vid tungan
Och denna ackliga metall smak vill inte ga bort
Hoppas att ni andra mar battre!!
Soliga kramar
V. 9 (8+0) idag! Mår jätteilla o är trött, gör mitt bästa för att allt ska va som vanligt ändå för min dotter. Vill hoppa fram 4 veckor så man kan börja pusta ut o kanske slippa illaåendet med.
Gravid i v.8+0 idag! Har varit trött och haft illamående i två veckor, plus att man skall sköta sina fyra äldre barn! Då blir man lite uppgiven, men när man ser vilken liten pytteliten krabat man har i magen med kommer nog moderskänslan i överflöd!=)
Kom in i v8+0 idag, ska på vul på tisdag, pga min ålder, det ska bli spännande o se om det finns något där inne
Är i vecka 8+1 nu
Förutom ingen matlust alls o trötthet så mår jag bra :p
8+0 idag, mår toppen! Inget illamående eller så, allt känns så otroligt bra! Längtar till v.12 nu, inte långt kvar nu! Inskrivning om ca 3 veckor.
i v.8 nu.. =) Ul om 16 dagar..
Alltså ska man göra något ultraljud vid vecka 12? Min barnmorska sa att det bara är vid vecka 18 och sen vecka 25 tror jag..
Får man boka det sälv isåfall?
längtar till v.12… inte mycket kvar =)
8+0
Inskrivning om två veckor
Har mått otroligt illa under två veckors tid. Värst är det första timmarna på morgonen, men det hjälper att äta något på en gång man vaknar. Har haft tur och fått frukost på sängen ett par gånger och jag kan ju säga att det aldrig händer annars
Längar till man kan börja tala om det för familj och vänner. Väntar dock någon vecka till.
Gravid i v. 8+0 idag! Jag har börjat må lite mer illa men inte mycket… oftast inträffar det på natten.
Nu på måndag ska vi på inskrivning på MVC.. känns otroligt spännande och roligt!
är i vecka 8+4, känns som tiden står stilla, inskrivning på mvc nästa fredag:)
Om 2 dagar är jag inne i v9. Jag har mycket uppblåst mage och mycket gaser, det känns jätte obehagligt. Rapar mycket och har illamående, yrsel, ömma bröst och smärtan i magen.
Jag är gravid i vecka 8 och känner bara lite smärta i magen ganska ofta, men jag har plötsligt börjat rapa en massa, någon som känner igen detta?
Ibland känns det inte ens som om jag är gravid, förutom “smärtan” i magen, brösten ömmar inte, jag mår inte illa eller nånting. är riktigt nervös.