Gravid vecka 7
Infaller mellanSe vilka som är gravida i denna veckan, vad andra har skrivit och frågat
Babyn
Under vecka 7 växer din bebis med en otrolig hastighet. I början av veckan är bebisen 7-8 mm och i slutet har den nästan fördubblats i storlek och ökat till 9-15 mm! Fostret väger ungefär 1 gram.
Din bebis armar och ben är längre nu och har bildat leder. Händer och fötter kommer att bildas, och fingar och tår har redan börjat anläggas. Hjärtat är oproportionerligt stort och ser ut att sitta delvis utanför bebisens kropp, och har nu bildat en höger och en vänsterkammare. Hjärnan fortsätter att växa och luftrörskanalerna till lungorna är synliga. Ögonen börjar utveckla pigment, näsan mognar och början till ett ansikte kan urskiljas. Blindtarmen och mjälten är redan på plats tillsammans med de första anlagen till magsäcken.
Du
De flesta kvinnor vet i det här stadiet att de är gravida. Även om din kropp inte har förändrats så mycket ännu så kan du vara säker på att det kommer. Du kan ha gått upp något kilo i vikt, men det är inte ovanligt att förbli på samma vikt eller till och med gå ned något. Internt så tjocknar slemhinnorna i livmoderhalsen och en slempropp bildas som skyddar fostret mot omvärlden under graviditeten. Denna kommer att lösas upp och försvinna när det senare är dags för förlossning.
Även gravida kvinnor blir sjuka ibland, men det är viktigt att du inte tar någon medicin utan att konsultera din läkare först. Vissa läkemedel kan påverka fostrets utveckling negativt, eller rent av vara livshotande. Ta god hand om dig genom att äta näringsriktig mat, dricka mycket vatten, motionera lätt och se till att du vilar mycket.



Är nu i vecka 7 (+5) och börjar fatta mer & mer att jag verkligen är gravid. I början kändes det så overkligt. Gjorde 2 test och de visade stora, klara plus direkt, men ändå trodde jag att de kanske var fel. Skrevs in hos MVC för två veckor sen men barnmorskan pratade bara. Gjorde inget test eller så, så det kändes liksom inte mer på riktigt efter det. Men nu börjar jag så smått att känna av det, brösten är större och ömma, har mensvärksaktiga smärtor, äter som en häst, går på toa dubbelt så ofta och är superkänslig för äckliga och starka dofter. Vissa saker smakar till och med annorlunda. Älskade tex ostbågar innan men nu tycker jag att de smakar jättekonstigt. Lilla bäbis, du förändrar hela mig! Jag är bara i början på en underbar resa, och jag längtar jättemycket tills det börjar synas. Och till första UL såklart! Hoppas att min kille slutar röka då, när han får se det lilla livet som jag själv känner inuti mig varje dag! Är redan så kär i mitt lilla hjärtegryn.
Hej Sirrie!!!
Jag håller med dig för mig känns det också mer overkligt den här gången! För mig är det nog så att jag har redan en liten son att ta hand om så jag hinner inte tänka så mycket som förra gången!!! Nu längtar jag bara tills bebisen kommer ut och jag vet mer den här gången!
Plus att jag har hört att alla graviditeter är annorlunda och det är det som är så kul…:)
För med min första så mådde jag också jätte illa och spydde konstant varje morgon…nu mår jag bara lite illa men jag är väl förbered den här gången så jag har redan laddat min man att hämta knäckebröd så nu spyr jag inte…skönt…:) LÄNGTAR
Jag vet inte om jag är konstig. I min förra graviditet i den här veckan mådde jag SÅ jätteilla! Nu blir jag bara lite rapig och luftig i magen. Det känns som att jag inbillat mig att jag är gravid. Tog ett test över en vecka efter beräknad mens och det visade positivt, men det kan ju faktiskt vara fel på testen. Fast nog har jag ju haft lite andra graviditets symtom också, men det kändes mer verkligt förra gången.
Slutade med mina piller och sedan har jag gått o väntat på att mensen skulle börja… När den inte kom och jag började må dåligt så tänkte jag att här är det bäst att köpa ett clear blue…o se på tusan, jag är gravid! Snacka chocken där lixom. Nu var det ju planerat, men inte riktigt så snart *hehe* vet inte riktigt om jag har fattat det än, men det känns skönt att ha en förklaring till att man mår så dåligt.
Jag har inte kräkts än, men mellan 9 och 12 på förmiddagen så är innehållet halvvägs ute…tur att jag går på semester i morgon så man får vila ett par veckor!
Det värsta är väl egentligen att jag redan blivit lite tjock (som väl är så är jag kraftig sedan innan) men det är ju inte lätt att inte tala om det för någon…
Men visst är det spännande!
Då var man 7+0:) Och jag mår super illa om dagarna. Skönt i varje fall att jag inte kräks. Jobbet är lite av en plåga när jag mår illa. Blir gråtfärdig av att jag inte kan kontrollera illamåendet och vill då åka hem. Här hemma mår jag lika illa men kan koppla av på ett annat sätt. Jaja, spännande detta:)
Hejsan
hur mäker man är gravid
Mår konstant illa! Spelar ingen roll vad jag gör, vaknar tom på natten av att jag mår illa.. har dock inte spytt än, men snart så är det nog ingen annan väg ut! Jag undrar om jag fått igen för mina synder..
Hejsan, mitt första inlägg här.
Är i vecka 7+3 och jag mår illa nästan hela dagarna, men nätterna är bra (därav mitt nattsuddande) Jag har väldigt svårt för att få i mig mat av något slag men jag tvingar mig själv att äta mycke frukt och grönsaker, det är bland det enda som jag får behålla.
Jag gjorde mitt graviditetstest idag och det visade positivt men jag har känt på mig i ett par veckor att något inte var som vanligt.
Det tråkiga är att jag kommer att få genomgå min graviditet ensam eftersom att min partner valde att gå tillbaka till sitt ex, men jag valde ändå att fortsätta graviditeten för det är ju ett liv, mitt barn jag har i magen. Helt sjuk och underbar känsla. Är så lycklig.
Kommer nog sitta här och skriva ganska mycket så ni får stå ut med mig
Längtar så till i februari redan nu. Hoppas att tiden går fort!
Jag går in i vecka sju idag, 7+0. Mår illa som aldrig förr, det känns nästan som att illamåendet ökar varje dag. Försöker göra lite soppa, men det är svårt att få i sig mat när man mår så illa.
Något som jag däremot tycker är jätte gott och som jag brukar äta på kvällen är vitkålssallad med rivna morötter, det är nyttigt och krispigt och fräscht!
Jag ska träffa min barnmorska nästa vecka när jag är i vecka 8. Längtar också otroligt mycket, som du säger så vill man bara komma igång med hela processen och förstå att det faktiskt finns en början till en bebis i magen
Är i vecka 7+5.. Har mått väldigt illa och varit otroligt seg och trött men allt börjar kännas bättre nu när jag försöker få i mig allt vad vitaminer mineraler och supermat heter.. Känner dock att viss mat är totalt motbjudande.. som middagen idag (lax) men de gick ner:) Skulle ha gått på informationsmöte idag men barnmorskan blev sjuk, tråkigt. Jag och min kille längtar efter att komma igång med allt så vi känner att de är verkligt<3