Gravid vecka 40+
Om bebisen fortfarande efter 42 veckor inte vill komma ut brukar man försöka stimulera kroppen att sätta igång förlossningen för att inte riskera bebisens hälsa.
Om bebisen fortfarande efter 42 veckor inte vill komma ut brukar man försöka stimulera kroppen att sätta igång förlossningen för att inte riskera bebisens hälsa.
Bli Mamma © 2007-2010 | Om oss | Regler och villkor | Kontakta oss | Annonsera | FAQ | Partners | Cookies
Artikel RSS | Kommenterer RSS |
Bli Mamma |
Babyn |
Dagistoppen |
Svärmor |
Uppkörning |
Babyprylen



Jag har väääärsta mensvärken döööör.. e det ett tecken tro.. e på bf +5…. fasiken… vill föda NU! Förvärkar som in i sjutton. Kom ut nu lillen!
Nu har man gått 11 dagar över tiden. Om han inte kommer innan lördag kl 10 så blir det att åka in till förlossningen för ställningstagande och antagligen igångsättning. Hoppas verkligen han kommer innan dess blir ju galen av längtan!!
Imon går man in i vecka 41=( Kan hon inte bara vilja komma ut
8 dagar över tiden och ingen bebis ännu. Kom ut nu!!!
kom nuuuu
bf i morron,, kom nu ut lilla tös!!!
BF idag då.
Men känner inget mer än förvärkar vilket jag gjort i 1 vecka nu
två dar till vecka 41 plus noll. Om han inte kommer då har jag bestämt att jag ska in på sjukhuset och fixa ut honom med lite hjälp av den medicinska vetenskapen!
Orkar inte vänta längre…
Håller tummarna Liza! Som sagt, LYFT SÄNGEN så får du se!
Ingen bebis…trodde inte jag skulle gå över tiden men tji fick jag! Snart en vecka över…i mitt landsting kan man gå 18-19 dagar över så länge det ser bra ut…vet inte hur jag ska orka det???
Går ni på “täta” kontroller? Jag fick inte någon tid förrän 10 dagar efter BF…
Fortfarande ingen bebbe
Oj det var inte lite du gått över heller! Hoppas den lille väljer att tittar ut självmant iaf!
Lycka till!
Still no baby,, V. 41+6. Jo faktiskt lite värk idag waaaww. Men han
har väl inte tänkt klart än om han vill komma ut till denna världen eller inte.